Kamizelki ratunkowe oraz koła ratunkowe stanowią nieodłączny element wyposażenia nie tylko jachtów, ale także i tradycyjnych łodzi. Nie da się ukryć, że to właśnie te elementy odpowiadają za bezpieczeństwo podczas wypłynięcia na jezioro lub w morze. Oczywiście na rynku akcesoriów ratunkowych można wyróżnić prawdziwą mnogość tego typu produktów. Co ciekawe, mimo iż z pozoru wyglądają one na zupełnie podobnie, to jednak różnią się pod wieloma względami. Wobec tego jak dobrać idealne kamizelki ratunkowe oraz koła ratunkowe?

Jak wybrać idealną kamizelkę ratunkową?

Kamizelki ratunkowe stają się nieocenione w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń podczas rejsu po zbiorniku wodnym. Mało jednak kto wie, że możemy wyróżnić co najmniej kilka ich rodzajów. Dodatkowo warto również dokonać pewnego rozróżnienia na kamizelki ratunkowe, a kamizelki asekuracyjne. Nadają się one bowiem do zupełnie innych zadań. Okazuje się, że kamizelki ratunkowe mają za zadanie utrzymać daną osobę na powierzchni, podczas gdy kamizelki asekuracyjne mają jednak charakter pomocniczy. Podczas wyboru kamizelki ratunkowej warto zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Może być ono wykonane zarówno ze styropianu, ale także z niezwykle lekkiego tworzywa sztucznego. Uwzględnijmy także, czy wybrane kamizelki ratunkowe posiadają mocno przylegający pas. Ciekawym rozwiązaniem są kamizelki ratunkowe pneumatyczne, które zapobiegną temu, że osoba za burtą nie będzie mogła utrzymać pionowej pozycji w wodzie. Ten model kamizelek jest nieco droższy niż wersje tradycyjne, jednak zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście trzeba również uwzględnić rozmiar. W momencie kiedy uczestnikami rejsu są dzieci, trzeba dobrać odpowiednie kamizelki ratunkowe do ich anatomii.

Koła ratunkowe- na jakie warto postawić?

Rejs łodzią czy jachtem nie będzie w pełni zabezpieczony bez odpowiedniego koła ratunkowego. Kwestie jego wyboru są znacznie mniej skomplikowane niż w przypadku kamizelki. W przypadku elementu zabezpieczenia jakim są koła ratunkowe, warto zwrócić szczególną uwagę na ich elementy dodatkowe. Niektóre koła ratunkowe mogą bowiem posiadać sygnał świetlny. To z pewnością ułatwi zauważenie osoby, która wraz z nim znajduje się za burtą. Niezbędnym elementem jest również nietonąca linka. W tym wypadku mogą się one różnić długością co jednocześnie definiuje zasięg koła ratunkowego. Ten parametr warto dobrać zgodnie ze swoimi potrzebami. Nie można również pomylić koła ratunkowego z kołem do pływania. Oba akcesoria spełniają bowiem zupełnie inne role. Koła do pływania to jedynie dmuchane kołnierze, które spełniają rolę asekuracyjną. Koła ratunkowe to niezbędne elementy bezpieczeństwa zbiorowego podczas rejsu jachtem.

Wybór kamizelek ratunkowych i kół ratunkowych nie jest skomplikowanym zadaniem. Niemniej jednak prawidłowy dobór tych akcesoriów gwarantuje zapewnienie optymalnego bezpieczeństwa podczas rejsu łodzią lub jachtem. Dzięki nim będziemy mogli idealnie przygotować się na niespodziewane wypadki, które mogą przydarzyć się na zbiorniku wodnym.