Rękaw foliowy jest rolką folii, która po rozwinięciu ma postać rękawa. Dzięki takiemu kształtowi można łatwiej pakować w nią przedmioty o niespecyficznej długości, jednak nie martwiąc się o zakrycie ich boków. Jeśli chcemy zapakować wiele długich przedmiotów, tak aby po prostu trzymały się razem (niekoniecznie zakrywać je na całej długości i ich końce), folia ta sprawdzi się doskonale. Jak również przy zakrywaniu roślin, aby nie odcinać im dostępu powietrza.

Przydatność rękawów foliowych można zauważyć w różnych dziedzinach życia. Głównie przydają się przy transporcie materiałów budowlanych, drewnianych, biurowych, przemysłowych, ale także kosmetycznych czy odzieżowych . Można też wykorzystać je w gastronomii przy pakowaniu żywności do transportu, a nawet przy przeprowadzce aby zabezpieczyć swoje rzeczy i posegregować je przed np. schowaniem do kartonów. Rękaw foliowy ma tak szerokie zastosowanie, że obok jego przydatności nie da się przejść obojętnie.

W taki rodzaj folii można pakować zarówno większe ilości dłuższych, ale wąskich przedmiotów jak drewniane listwy, plastikowe elementy, aluminiowe pręty, jak również rolki, np.: tapet, wykładzin, czy siatek. Dzięki możliwości zgrzewania, można także stosować takie rękawy przy pakowaniu przedmiotów na taśmie oraz robieniu foliowych paczek z przedmiotami. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Obecnie produkcja rękawów foliowych jest mocno rozwinięta i na wysokim poziomie, używa się ich na dużą skalę, nawet w największych fabrykach świata.